Albin Kurti për Euronews: “Shkëmbimet territoriale receta për konflikt, jo paqe”

Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti gjatë një interviste për Euronews World, paralajmëroi zyrtarët e Bashkimit Evropian se duhet të respektojnë pavarësinë e vendit të tij.

Kurti i kërkoi po ashtu përfaqësuesit të BE-së për Politikën e Jashtme, Joseph Borrell, i cili është spanjoll me origjinë, vend që ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, të përfaqësojnë BE-në dhe jo interesat kombëtare.

“Për hir të zgjidhjes evropiane, mbase ai duhet t’i japë një perspektivë të re problemeve të Ballkanit Perëndimor. Kushdo që mohon këtë realitet ose mundohet të sjellë ndonjë lloj zgjidhje pa njohjen e këtij shteti dhe vullnetit të njerëzve këtu nuk do përfitoje asgjë më shumë përveçse të  dëmtojë vetveten”, është shprehur Kryeministri i Kosovës.

Albin Kurti mori detyrën si kryeministër i vendit në fillim të shkurtit, pas më shumë se dy dekadash në opozitë. Detyra e tij kryesore është të vazhdojë me negociatat me Serbinë për të vendosur një paqe midis dy kombeve, por kryeministri nuk do të pranojë asnjëherë idenë e shkëmbimit të territoreve.

“Kosova nuk mund të përfshihet kurrsesi në të ashtuquajturin shkëmbim territoresh. Të gjitha projektet e ngjashme në të kaluarën kanë dështuar dhe do të dështojnë në të ardhmen po ashtu veçanërisht tani që në pushtet jemi ne. Shkëmbimet territoriale janë receta për të nxitur më shumë konflikte jo për paqe të cilën ne kemi nevojë”, theksoi Kurti.

BE shpreson në rifillimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, të arrihet normalizimi i marrëdhënies mes tyre që nga shpallja e pavarësisë në 2008.

Burim: https://www.euronews.com/2020/02/28/kosovan-pm-to-push-for-constructive-dialogue-with-serbia?fbclid=IwAR0PD2sineL7J6z_jvKDmhC3xR7WCnUznP9VkUoQ3hRfR3bjPmMGfBP9Ecs

1 Comment

  1. Mua me vjen keq qe Europa megjithse Serbia beri nje genocide te eger kundra nje popullate qe ishte ne paqe dhe ne token e te pareve te tyre duke vrare rreth 340 mije popullate ku hyn pleqte, femijet, adoleshtente; perdhunimin e femrave kosovare ne menyre kriminale; vrasjet e femijve me cekic, te zhdukurit, perdorimin e femijve dhe te rinjeve duke ju marr organet per operacionet e pacienteve ne Serbi dhe ne bote duke bere tregti, djegien me benzine te qindra mijrave te djemve adoleshte; prishjen e prones private dhe te objekteve kulturore qe kushtojne miliarda euro. Nuk e kuptoj perse Europa megjithse nuk nderhyre per te nderprere kete vrasje makabre por kerkon qe gjaksorit vrases si shtet kriminelesh kerkon te mbeshtesh planin serb per te rrembyer 6 fshatrat me popullsi shqiptare ku eshte miniera e Trepces te Kosoves dhe ne vend qe fitimet ti marr Kosova qe te rritet edhe asaj mireqenia pasi eshte jashtezakonisht e varfer pasi burimet e saj nentoksore i shfrytezon Serbia. Europa duhet ta detyronte Serbine qe ka prishur pronen private e cila shkon 55 miliard lek dhe eshte e detyruar te ndertoj ato qe shkaterroi plus per vuajtet qe duke i perzene ata nga vendet e tyre ne mes te dimrit duke shkaktuar edhe presion psikologjik. Si ka mundesi qe kjo Europa putane nuk vendos drejtesine akoma per kerkon te shperblej gjaksorin prape me tokat e Kosoves. Deri tani ka marr me shume se gjysma tokat e Kosoves dhe kerkoni prape te kryejne krimet e popullates ne veri te cilet i ka kolonizuar me serbet kriminel. TURP PER JU EUROPA PUTANE DHE KRIMINALE. NUK E KUPTONI QE PO VRITEN TE KRISHTERET TE KTHYER NE MUSLIMAN NGA PLANI I QELBUR TURKO- SERB. TURQIT PER TE NDRUAR RACEN MAGJYPE DHE AFRUAR TEK PORTAT E EUROPES DHE SERBET PER TU MARR HISTORINE DHE ORIGJINES E SHQIPTAREVE ILIR. A SE KENI KUPTUAR PERSE SERBET MBAJNE MIQESI ME TURQIT. A NUK E KUPTONI PERSE SERBET KANE VENDOSUR GJUHEN TURKE NE SHKOLLE DHE GJUHEN SERBE DHE NUK LEJON GJUHEN SHQIPE NE SHKOLLE NE MENYRE TE RREPTE! GJUHEN TURKE E KA VENDOSUR PER TI QUAJTUR TURQ DHE GJUHEN SERB PER TI QUAJTUR SI TURQ POR QE BANOJNE NE TOKAT E SERBEVE. SERBET JANE HAJDUT DHE ARDHACAK DHE NUK JANE AUTOKTON NE VENDIN E TYRE. E GJITHE SIPERFAQJA E TOKEN QE KA ZENE SERBI KA QENE E SHQIPTAREVE ILIR PARA DYNDJES SLLAVE. FENE E KRISHTERE UA HOQI KOSOVARVE DHE KISHAT E KOSOVARVE I VODHEN DHE I MORREN PER VETE. ATA E DININ QE KOSOVARET SI TE KRISHTERE DO TE MBESHTETESHIN NGA EUROPA E KRISHTERE DHE SERBIA NUK DO TE PERKRAHEJ. DINAKERIA E SAJ SI ME E NDYRA NE EUROPE ISHTE TE KTHENTE KOSOVARET E KRISHTER NE MUSLIMAN QE DO TA REALIZONTE NE MIQESINE QE KANE MBAJTUR ME TURQIT RRETH 107 VJET DHE QE DO VAZHDOJ DERI SA TI HAJ LLOKMEN E FUNDIT KOSOVES. AJO KA FILLUAR DHE ME SHQIPERINE KU TURKU ESHTE ULUR KEMBEKRYQ NE SHQIPERI NGA POLITIKAT E SERBIT ME TE QEVERITARET E SHITUR INJORANT DHE GJARPERI SALI QE ESHTE NJE TIP ME SLLOBODANIN, NJE KRIMINEL I RANGUT BOTEROR.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


*

code